Treść artykułu
- 1 Ile paracetamolu może dać dziecko?
- 2 Tabletki paracetamolu 200g
- 3 Czy mogę leczyć moje dziecko paracetamolem w tabletkach?
- 4 Niebezpieczeństwo przedawkowania
- 5 Pigułki czy syrop?
- 6 Kompatybilność z innymi lekami
- 7 Korzyści z Paracetamolu
- 8 Wideo: w jakich dawkach dzieci powinny podawać dzieciom leki przeciwgorączkowe
Wysoka temperatura absolutnie powoduje nieprzyjemne odczucia: złe samopoczucie, bóle mięśni i stawów, bóle głowy. Dziecko cierpi jednak wszystkie te objawy znacznie mocniej. Nie wytrzymuje długo, gdy boli go głowa. Jest to główny powód wiedzy o tym, jak obniżyć temperaturę i zmniejszyć cierpienie dziecka. Lekarze udzielają porad na temat stosowania paracetamolu jako leku na przeziębienie.
Ile paracetamolu może dać dziecko?
Paracetamol dla dzieci na przeziębienia ma kilka postaci dawkowania:
- świece;
- pigułki
- syrop
Absolutnie wszystkie z nich są podobne pod względem działania na ciało. Ale tabletki są uważane za najtańszy analog leku.
Jeśli dziecko ma gorączkę, należy zawiesić kilka razy dziennie. Ale ważne jest, aby zachować prawidłowy odstęp między przyjmowaniem leku, nie powinien on być krótszy niż 6 godzin. Okazuje się zatem, że w dzień można obniżyć temperaturę nie więcej niż 4 razy.
Stawka zastosowanego leku jest obliczana z uwzględnieniem masy ciała dziecka. Dodaje się 10 mg środka na przeziębienie na 1 kg masy. Na przykład, jeśli dziecko ma masę 10 kg, wówczas należy mu podać 100 mg leku. To połowa leku. Temperatura zaczyna spadać pół godziny po zażyciu pigułki. W tym czasie konieczne jest monitorowanie ogólnego stanu małego pacjenta.
Tabletki paracetamolu 200g
Ostatnio Paracetamol w dawce 200 mg stał się dość powszechny. Jego główną właściwością jest zdolność do natychmiastowego wchłaniania do krwi, a tym samym obniżania temperatury. Jest szeroko stosowany nie tylko na przeziębienia, ale także jako lek na ból zęba, a także na nerwobóle i osteochondroza.
Norma przyjmowania leku zależy od wieku danej osoby. Dla dzieci poniżej 3 lat ten lek nie jest zalecany. Lepiej zastąpić go podobnym lekiem, tylko w postaci syropu. Jeśli nie można kupić płynnego produktu, możesz rozpuścić czwartą część tabletki w wodzie i podać dziecku napój. W ten sposób możesz obniżyć temperaturę niemowląt tylko raz dziennie.
Dziecko w wieku od 3 do 6 lat może otrzymać pół tabletki. Pomiędzy zażyciem leku należy zachować wyraźny okres czasu - 6 godzin. Jeśli to możliwe, zaleca się, aby nie podawać Paracetamolu więcej niż 2 razy dziennie. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą już otrzymywać jedną tabletkę 4 razy dziennie.
W przypadku dorosłych pacjentów specjaliści mogą przyjmować tabletki 6 razy dziennie co 4 godziny.
Czy mogę leczyć moje dziecko paracetamolem w tabletkach?
Wiele matek zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest podanie dziecku paracetamolu w tabletkach. Lekarze są pewni, że jest to możliwe, ale należy przestrzegać niektórych zaleceń:
- Ten lek można stosować w celu obniżenia temperatury ciała, która przekracza 38 stopni.
- Natychmiastowe stosowanie leków nie jest konieczne. Możesz spróbować medycyny alternatywnej.
- Jeśli temperatura nie spadnie przez 3-4 godziny, to już wtedy dziecko powinno otrzymać lek.
- Jeśli dziecko, oprócz wysokiej temperatury, ma ból zęba lub ogólne złe samopoczucie, nie możesz czekać na te 4 godziny, ale natychmiast podaj lek.
Paracetamol jest ratownikiem dla matek, których dzieci są chore.Ale nie powinniśmy zapominać, że on, jak każdy lek, ma swoje ograniczenia:
- Ważne jest, aby dokładnie przestudiować, co jest częścią leku i dowiedzieć się, czy dziecko ma alergię na jeden lub drugi składnik.
- Nie można podawać paracetamolu w tabletkach dzieciom do 3 miesięcy. Lepiej zastąpić go płynnym syropem o działaniu przeciwgorączkowym.
- Zabronione jest podawanie paracetamolu tym dzieciom, które cierpią na naruszenie przewodu żołądkowo-jelitowego.
- Zabronione jest stosowanie tego leku u osób z chorobami nerek lub odbytnicy.
Ważne jest, aby zrozumieć, że w przypadku niepewności co do właściwego wyboru leku lepiej skonsultować się z lekarzami. Nie eksperymentuj z dzieckiem.
Niebezpieczeństwo przedawkowania
Każdy lekarz z pewnością powie, że nawet bardzo niewielkie przedawkowanie leków może mieć negatywny wpływ na organizm ludzki. Teraz, jeśli dziecko otrzyma całą pigułkę zamiast normy w ćwiartce, wtedy istnieje szansa, że nerki ulegną uszkodzeniu, aż do śpiączki wątrobowej. Oczywiście nie ma tak niebezpiecznych objawów przedawkowania. Na przykład nudności, zawroty głowy lub wymioty. Rzadziej może wystąpić ból brzucha w pępku, a także naruszenie stolca.
Bardzo częstym zjawiskiem po zażyciu leku jest senność. Ten znak wskazuje, że ciało zmaga się z chorobą, więc wszystkie jego siły są skierowane na ten proces.
Najbardziej niebezpieczną konsekwencją przedawkowania leku jest ostre zatrucie organizmu. Dzieje się tak, gdy surowo zabrania się radzenia sobie z konsekwencjami niewłaściwych leków w domu. Powinieneś natychmiast skontaktować się ze specjalistą.
Oprócz tych głównych konsekwencji przedawkowania istnieje kilka mniej niebezpiecznych niepożądanych reakcji organizmu na przyjmowanie leku:
- Reakcja alergiczna, taka jak wysypka skórna, swędzenie lub pokrzywka.
- Może wystąpić obrzęk i zmniejszone oddawanie moczu.
- Lekkie zawroty głowy, a także nieprzyjemny ból w okolicy potylicznej głowy. Objawy te są sygnałem do pójścia do kliniki.
- Kolka w nerkach.
- Niskie ciśnienie krwi
- Jadeit
Kiedy dziecko zażywa lek, powinno być pod stałym nadzorem. Jest to konieczne, aby kontrolować reakcję organizmu na lek.
Pigułki czy syrop?
W aptece farmaceuci zapewniają wybór „Paracetamolu” w kilku postaciach dawkowania. Pigułki są bardzo poszukiwane. Ich najważniejszą zaletą jest to, że zawierają substancję w jej naturalnej postaci. Ale tabletki nie są zbyt wygodne dla dzieci w wieku poniżej 4 lat. Aby dziecko mogło wypić lek, tabletkę należy zmiażdżyć i rozpuścić w wodzie.
Z tego powodu zaleca się dzieciom kupowanie syropu. Jest pyszny i nie powoduje trudności przy przyjmowaniu dziecka. Dużą wadą tego leku jest to, że ma wiele dodatkowych substancji chemicznych w swoim składzie, co zmniejsza jego skuteczność w porównaniu do leku w twardej skorupce.
Możesz także kupić świece wkładane do odbytu. Lek natychmiast dostaje się do jelit i wywiera wpływ na organizm.
Kompatybilność z innymi lekami
Pasuje tylko do paracetamolu No-shpa. Analgin można pić pół godziny po przyjęciu paracetamolu. Będzie lepiej, jeśli będzie to zastrzyk.
W żadnym wypadku nie należy podawać jednocześnie Paracetamolu i Ibufen. Są to leki przeciwzapalne. Nurofen można podawać jako środek przeciwbólowy, 2 godziny po paracetamolu.
Jeśli dziecko jest uczulone, możesz podać Suprastin razem z Paracetamolem.
Korzyści z Paracetamolu
Jakie są zalety Paracetamolu w porównaniu z innymi lekami? Jest ich kilka:
- obniża temperaturę;
- łagodzi procesy zapalne;
- praktycznie nie ma skutków ubocznych;
- pasuje do innych leków.
Istnieje również inny dość poważny argument na korzyść tego leku. Oznacza to, że ich działanie kosztuje znacznie mniej niż inne podobne leki. Paracetamol można podawać dzieciom.
Wideo: w jakich dawkach dzieci powinny podawać dzieciom leki przeciwgorączkowe
Prześlij